Uncategorized
Acer lansează noua linie de laptopuri de business TravelMate AI

Noile laptopuri TravelMate oferă experiențe de business prin cele mai recente soluții de inteligență artificială, securitate și management, în șasiuri durabile, subțiri și ușoare.
Cuprins:
- Noile laptopuri Acer TravelMate sunt echipate cu cele mai noi procesoare cu NPU integrat, Copilot pentru Windows cu tastă de acces rapid dedicată[], protecție de securitate Trusted Platform Module (TPM) 2.0 și suita Acer de soluții de management comercial
- Acer TravelMate P6 14 Intel Evo™ Edition[2]oferă experiențe premium de inteligență artificială, fiind echipate cu procesoare Intel® Core™ Ultra[] cu Intel vPro® Enterprise, plus imagini incredibile pe un afișaj OLED 2.8K[2]
- Laptopurile de business Acer TravelMate P4 din seria 16 și Acer TravelMate P4 Spin 14 sunt echipate cu procesoare Intel Core Ultra cu Intel vPro Enterprise și grafică Intel integrată, pentru imagini extraordinare pe ecranele WUXGA; modelul convertibil vine cu opțiunea unui ecran tactil și a unei conexiuni 4G LTE[2]
- TravelMate P4 14 este echipat cu procesoare din seria AMD Ryzen™ PRO 8040[2]cu AMD Ryzen™ AI pentru experiențe locale unice bazate pe inteligență artificială pentru a crește productivitatea și suportând până la 64 GB[2] de memorie DDR5 dual-channel pentru performanțe de ultimă generație în sarcinile de randare, sporirea eficienței multitasking și o mai bună gestionare a seturilor mari de date
- Cele mai recente laptopuri TravelMate sunt construite pentru o utilizare îndelungată și durabilitate, cu acumulatori cu autonomie mare și cu încărcare rapidă[2,], certificare a durabilității MIL-810H[]și Acer Dust Defender, și sunt proiectate pentru sustenabilitate, cu certificare TCO[,] și înregistrare EPEAT[]
Acer anunță o nouă gamă de laptopuri de business TravelMate optimizate cu inteligență artificială. Echipate cu cea mai recentă generație de procesoare cu NPU integrat, noile laptopuri oferă profesioniștilor și cadrelor executive performanțe, productivitate și mobilitate de nivel superior, pe lângă caracteristici îmbunătățite de securitate și conectivitate.
Optimizate pentru a oferi noi capabilități și experiențe de utilizare bazate pe inteligență artificială, toate noile laptopuri de business sunt dotate cu Acer TravelMateSense pentru acces rapid la setările de gestionare a dispozitivelor și opțiunile de personalizare, cu o nouă funcționalitate Acer Experience Zone pentru colectarea funcțiilor de inteligență artificială ale dispozitivelor, și Copilot accesibil printr-o tastă rapidă dedicată[1]. Fiecare model oferă, de asemenea, funcții avansate de securitate și administrare, pentru a simplifica implementarea și gestionarea dispozitivelor pentru afaceri, asigurând protejarea datelor cu ajutorul unui modul distinct Trusted Platform Module (TPM) 2.0, securitate biometrică și un obturator de confidențialitate al camerei.

Acer TravelMate P6 14: Experiențe premium și calitatea ecranului OLED
Proiectat pentru utilizatori din mediul de business, Acer TravelMate P6 14 (TMP614-73) este echipat cu cele mai recente procesoare Intel Core Ultra 7 cu Intel vPro Enterprise, precum și cu grafică Intel și Intel AI Boost integrate, pentru a debloca noi experiențe AI, performanță și eficiență a consumului în cadrul dispozitivului premium. Laptopul de business Intel Evo Edition are până la 32 GB de memorie LPDR5X[2] și până la 1 TB M.2 PCIe SSD[2] pentru o durată îndelungată a acumulatorului și un răspuns rapid, chiar și atunci când gestionați sarcini de lucru ample.
Un display spectaculos OLED WQXGA+ OLED (2880 x 1800) de 14 inci cu opțiune tactilă, asociat cu un raport de aspect 16:10, margini înguste și sistemul audio DTS® încântă utilizatorii prin experiențe audio și vizuale captivante. Culorile cinematografice și claritatea scenelor în mișcare pot fi percepute atunci când vizionați videoclipuri, cu suport 100% pentru gama de culori DCI-P3 și certificare VESA HDR TrueBlack 500. De asemenea, TravelMate P6 14 sosește cu Wi-Fi 7 și Bluetooth® 5.3, precum și cu o selecție amplă de porturi esențiale care acceptă Thunderbolt 4™ pentru conectivitate fără întreruperi și confort în timpul călătoriilor de afaceri.
Seria Acer TravelMate P4: Cei mai buni companioni de lucru
Noua serie TravelMate P4 de laptopuri de business subțiri și ușoare include un design convertibil de 14 inci, precum și modele clamshell de 14 și 16 inci, toate beneficiind de noi caracteristici de performanță, securitate și gestionare a dispozitivelor pentru a veni în sprijinul profesioniștilor și tehnicienilor IT.
Modelul 2-în-1 Acer TravelMate P4 Spin 14 (TMP414RN-54) permite utilizatorilor să treacă fără efort de la o sarcină la alta și de la un mod la altul și să profite de portabilitatea sa, cu o greutate de doar 1,49 kg și o grosime de 21,9 mm. Dispune de un plus de performanță cu un procesor până la Intel Core Ultra 7 165U [1] cu grafică Intel integrată și eligibilitate Intel vPro Enterprise, precum și de o durată îndelungată a acumulatorului[2,3] pentru sesiuni de lucru eficiente, plus capacitatea de încărcare rapidă atunci când este necesar. Dispozitivul sosește, de asemenea, cu un ecran WUXGA (1920 x 1200) de 14 inchi (1920 x 1200) cu opțiune tactilă și ramă îngustă de 16:10 pentru o experiență vizuală și audio îmbunătățită prin sunetul imersiv DTS. Ajutându-i pe profesioniștii foarte mobili să rămână conectați, TravelMate P4 Spin 14 este echipat cu conectivitate Wi-FE 6E și conectivitate opțională 4G LTE[2].
Productivitatea și performanțele fiabile sunt asigurate cu Acer TravelMate P4 16 (TMP416-53) întrucât acesta este echipat cu cele mai recente procesoare Intel Core Ultra cu Intel vPro Enterprise[2]. În plus, este echipat cu Intel Unison, memorie DDR5 dual-channel rapidă de până la 64 GB și până la 1 TB de stocare PCIe SSD, împreună cu o autonomie extinsă a acumulatorului[2,3]. Detaliile vizuale uimitoare sunt afișate pe ecranul WUXGA (1920×1200)[2] cu margini înguste al dispozitivului, asociat cu tehnologia Acer TrueHarmony pentru un nivel audio ridicat. În mod similar cu modelul convertibil, laptopul de 16 inci vine cu o varietate de porturi care îi ajută pe profesioniști să rămână conectați atunci când nu se află la birou.
Acer TravelMate P4 14 (TMP414-42-TCO) dispune de cele mai recente procesoare AMD Ryzen din seria PRO 8040 evoluate cu AMD Ryzen AI, cu până la opt nuclee de procesare de înaltă performanță bazate pe arhitectura „Zen 4”, pentru a oferi performanțe maxime în aplicațiile de colaborare, productivitate și creare de conținut. Ryzen AI conferă o viteză incredibilă PC-ului cu tehnologie AI, permițând o confidențialitate sporită, o durată excelentă a acumulatorului și o funcționare silențioasă. Suportă până la 64 GB de memorie DDR5, până la 1 TB de stocare PCIe Gen4, autonomie extinsă a acumulatorului, funcții de securitate de ultimă generație pentru întreprinderi și soluții moderne de gestionare a mobilității în întreprinderi, ca parte a tehnologiilor AMD PRO.
Toate dispozitivele din seria TravelMate P4 sunt concepute pentru a rezista la rigorile uzurii zilnice fără a împiedica performanța. Conformitatea lor cu durabilitatea de nivel militar[4] face exact acest lucru, iar Acer Dust Defender ajută la minimizarea acumulării la nivel intern de praf care poate deveni o cauză a încetinirii. Protecția dispozitivelor se extinde și mai mult, toate dispozitivele fiind echipate cu TMP 2.0 distinct, obturatoare de confidențialitate și cititoare de amprente pentru autentificări securizate, precum și cu un cititor Smartcard opțional pentru modelele TravelMate P4.
Îmbunătățit cu funcții AI
Fiecare dintre laptopurile de business TravelMate este echipat cu noi funcții AI pentru colaborare și creație, reunite în Acer Experience Zone din aplicația TravelMateSense. Profesioniștii creativi pot profita de Acer LiveArt, care ajută la eliminarea instantanee a fundalului unei imagini[] cu oameni, animale și obiecte și la generarea de „hărți de adâncime” din imagini 2D. Cu ajutorul GIMP și al plugin-ului Intel Stable Diffusion[], acestea pot genera de asemenea ilustrații și imagini prin doar câteva clicuri și o simplă introducere de text.
Noile dispozitive TravelMate sunt livrate, de asemenea, cu noul Acer PurifiedView 2.0 care utilizează NPU pentru a descărca aplicațiile accelerate de inteligența artificială pentru a optimiza consumul de energie și pentru a crea experiențe mai fluide în videoconferințe și experiențe de streaming live cu Background Blur, Automatic Framing și Eye Contact pentru ca utilizatorii să arate cât mai bine în orice moment. Dispozitivele permit de asemenea Acer PurifiedVoice cu AI Noise Reduction pentru a suprima în mod activ zgomotul de fond pentru un sunet mai clar.
Soluții de asistență pentru business preinstalate
Suita de soluții comerciale Acer sprijină antreprenorii și managerii în a gestiona activitățile de business și a proteja informațiile vitale. Cu noul software TravelMateSense, utilizatorul poate optimiza, personaliza și accesa sistemele de asistență de pe laptopurile sale printr-un singur click pe tasta TravelMateSense. „Workflow” consolidează toate funcțiile de care utilizatorii ar putea avea nevoie în diferite scenarii de lucru („Meeting”, „Away” și „Work”) și poate fi personalizat în continuare pe baza preferințelor specifice. „Secure Guard” oferă o serie de funcții legate de securitate care includ USB Device Filter, Personal Secure Drive, File Secure și Dynamic Lock, pentru a menține dispozitivele TravelMate în siguranță împotriva potențialelor amenințări. Cu „Checkup”, utilizatorii pot examina starea de sănătate a componentelor vitale ale dispozitivului, cum ar fi stocarea, memoria RAM și sănătatea acumulatorului, care este însoțită de instrucțiuni pentru efectuarea de calibrări pentru optimizarea încărcării acumulatorului. Sunt disponibile și configurații suplimentare ale sistemului precum modurile de performanță și de încărcare, setările ecranului și funcția DustDefender, împreună cu o fereastră de prezentare generală a stării sistemului pe pagina principală pentru un raport în timp real al stării dispozitivelor TravelMate.
Acer Office Manager este util deoarece permite birourilor fără personal IT dedicat să consulte datele, să centralizeze resursele și să monitorizeze resursele IT într-un singur portal. Protejarea datelor critice este de asemenea mai ușoară, deoarece Acer ProShield Plus integrează mai multe funcții de securitate și gestionare într-o singură consolă client.

Certificat ca fiind prietenos cu natura
Toate laptopurile Acer TravelMate sunt înregistrate EPEAT și încorporează utilizarea de materiale reciclate în designul și ambalajul lor, îndeplinind cel mai exigent set de criterii pentru a deveni lideri în materie de sustenabilitate în domeniul electronicelor.
Prețuri și disponibilitate
Acer TravelMate P6 14 (TMP614-73) va fi disponibil în EMEA din trimestrul al treilea, la prețuri începând de la 1.359 EUR.
Acer TravelMate P4 Spin 14 (TMP414RN-54) va fi disponibil în EMEA din trimestrul al treilea, la prețuri începând de la 1.019 EUR.
Acer TravelMate P4 16 (TMP416-53) va fi disponibil în EMEA din trimestrul al treilea, la prețuri începând de la 959 EUR.
Acer TravelMate P4 14 (TMP14-42-TCO) va fi disponibil în EMEA în trimestrul al patrulea, la prețuri începând de la 949 EUR.
Specificațiile exacte, prețurile și disponibilitatea pot varia în funcție de regiune. Pentru a afla mai multe despre disponibilitatea, specificațiile și prețurile produselor pe anumite piețe, vă rugăm să contactați cel mai apropiat birou Acer prin intermediul www.acer.com.
Specificații
| Nume | Acer TravelMate P6 14 |
| Model | P614-73 |
| Sistem de operare | Windows 11 Pro, Windows 11 Home |
| Procesoare | Procesor Intel® Core™ Ultra 7 165H (capabilitate Intel® AI Boost și eligibilitate Intel® vPro™ Enterprise)
Procesor Intel® Core™ Ultra 7 155H (capabilitate Intel® AI Boost) Procesor Intel® Core™ Ultra 5 135H (capabilitate Intel® AI Boost și eligibilitate Intel® vPro™ Enterprise) Procesor Intel® Core™ Ultra 5 125H (capabilitate Intel® AI Boost) |
| Grafică | Grafică eligibilă Intel® Arc™ |
| Memorie | Până la 32 GB de memorie LPDDR5X SDRAM dual-channel |
| Afișaj | Afișaj de 14.0″ cu tehnologie OLED, WQXGA (2880×1800), raport de aspect 16:10, luminozitate de 400 nits, Acer CineCrystal™, 100% DCI-P3 |
| Stocare | Până la 1 TB, PCIe Gen 4, 16 Gb/s, NVMe, sloturi duble |
| Cameră | Cameră FHD (1920 x 1080) cu video HD 1080p la 60 FPS; cu Temporal Noise Reduction și obturator de confidențialitate; suport pentru două microfoane |
| Porturi | Două porturi USB Tip-C (care acceptă Thunderbolt 4, încărcare USB și Power Delivery de până la 65 W), un port USB 3.2 Gen 1 Tip-A, HDMI 2.0, cititor de carduri MicroSD |
| Acumulator, durată acumulator | Acumulator Li-ion cu 4 celule de 65 Wh, încărcare rapidă; asigură o autonomie de până la 12 ore |
| Wireless și rețea | Wi-Fi 7 Wireless LAN și Bluetooth 5.3 sau superioare |
| Securitate | Acer ProShield Plus, soluție Discrete Trusted Platform Module (TPM) |
| Dimensiuni | 313.4 (W) x 226.5 (D) x 16.9/18.9 (H) mm [12.34 (W) x 8.92 (D) x 0.67/0.74 (H) inci], 1.19 kg (2.62 lbs.) |
| Conformitatea sistemului | Energy Star®, EPEAT® |
| Nume | Acer TravelMate P4 Spin 14 |
| Model | P414RN-54 |
| Sistem de operare | Windows 11 Pro, Windows 11 Home |
| Procesoare | Procesor Intel® Core™ Ultra 7 165U (capabilitate Intel® AI Boost și eligibilitate Intel® vPro™ Enterprise)
Procesor Intel® Core™ Ultra 7 155U (capabilitate Intel® AI Boost) Procesor Intel® Core™ Ultra 5 135U (capabilitate Intel® AI Boost și eligibilitate Intel® vPro™ Enterprise) Procesor Intel® Core™ Ultra 5 125U (capabilitate Intel® AI Boost) |
| Grafică | Grafică Intel® |
| Memorie | Până la 64 GB DDR5 SDRAM dual-channel |
| Afișaj | Afișaj de 14.0″ cu tehnologie IPS, WUXGA (1920×1200), raport de aspect 16:10, luminozitate de 340 nits, 100% sRGB |
| Stocare | Până la 1 TB, PCIe Gen4, 16 Gb/s, NVMe |
| Cameră | Cameră FHD (1920 x 1080) cu video HD 1080p la 60 FPS; cu Temporal Noise Reduction și obturator de confidențialitate; suport pentru două microfoane |
| Porturi | Două porturi USB tip-C (care acceptă Thunderbolt 4, încărcare USB și Power Delivery de până la 100 W), două porturiUSB 3.2 Gen 1 tip-A, HDMI 2.0, cititor de carduri MicroSD |
| Acumulator, durată acumulator | Acumulator Li-ion cu 3 celule de până la 65 Wh, încărcare rapidă; asigură o autonomie de până la 14,5 ore |
| Wireless și rețea | Wi-Fi 6E Wireless LAN și Bluetooth 5.3 sau superior |
| Securitate | Acer ProShield Plus, soluție Discrete Trusted Platform Module (TPM) |
| Dimensiuni | 319 (W) x 229 (D) x 18.9/21.9 (H) mm [12.56 (W) x 9.02 (D) x 0.74/0.86 (H) inci], 1.49 kg (3.28 lbs.) |
| Conformitatea sistemului | Energy Star®, EPEAT® Gold |
| Nume | Acer TravelMate P4 16 |
| Model | P416-53 |
| Sistem de operare | Windows 11 Pro, Windows 11 Home |
| Procesoare | Procesor Intel® Core™ Ultra 7 165U (capabilitate Intel® AI Boost și eligibilitate Intel® vPro™ Enterprise)
Procesor Intel® Core™ Ultra 7 155U (capabilitate Intel® AI Boost) Procesor Intel® Core™ Ultra 5 135U (capabilitate Intel® AI Boost și eligibilitate Intel® vPro™ Enterprise) Procesor Intel® Core™ Ultra 5 125U (capabilitate Intel® AI Boost) |
| Grafică | Grafică Intel® |
| Memorie | Până la 64 GB DDR5 SDRAM dual-channel |
| Afișaj | Afișaj de 16.0″ cu tehnologie IPS, WUXGA (1920×1200), raport de aspect 16:10, luminozitate de 400 nits, 100% sRGB |
| Stocare | Până la 1 TB, PCIe Gen 4, 16 Gb/s, NVMe, sloturi duble |
| Cameră | Cameră FHD (1920 x 1080) cu video HD 1080p la 60 FPS; cu Temporal Noise Reduction și obturator de confidențialitate; suport pentru două microfoane |
| Porturi | Două porturi USB tip-C (care acceptă Thunderbolt 4, încărcare USB și Power Delivery de până la 65 W), două porturi USB 3.2 Gen 1 tip-A, HDMI 2.1, cititor de carduri MicroSD |
| Acumulator, durată acumulator | Acumulator Li-ion cu 3 celule de 53 Wh, încărcare rapidă; asigură o autonomie de până la 14 ore |
| Wireless și rețea | Wi-Fi 6E Wireless LAN, Bluetooth 5.3 sau superior |
| Securitate | Acer ProShield Plus, soluție Discrete Trusted Platform Module (TPM) |
| Dimensiuni | 358 (W) x 251 (D) x 18.9/20.9 (H) mm [14.09 (W) x 9.88 (D) x 0.74/0.82 (H) inci], 1.65 kg (3.64 lbs.) |
| Conformitatea sistemului | Energy Star®, EPEAT® |
| Nume | Acer TravelMate P4 14 |
| Model | P414-42-TCO |
| Sistem de operare | Windows 11 Pro |
| Procesoare | Procesor AMD Ryzen™ 7 PRO 8840U octa-core (AMD Ryzen™, capabilitate AI)
Procesor AMD Ryzen™ 5 PRO 8640U hexa-core (AMD Ryzen™, capabilitate AI) Procesor AMD Ryzen™ 5 PRO 8540U hexa-core Procesor AMD Ryzen™ 3 8840U quad-core |
| Grafică | Grafică AMD Radeon™ 780M
Grafică AMD Radeon™ 760M |
| Memorie | Până la 64 GB DDR5 SDRAM dual-channel |
| Display | Ecran de 14.0″ cu tehnologie IPS, WUXGA (1920×1200), raport de aspect 16:10, luminozitate de 300 nits, 100% sRGB |
| Stocare | Până la 1 TB, PCIe Gen 4, 16 Gb/s, NVMe |
| Cameră | Cameră FHD (1920 x 1080) cu video HD 1080p la 60 FPS; Temporal Noise Reduction și obturator de confidențialitate; suport pentru două microfoane |
| Porturi | Două porturi USB tip-C (care acceptă încărcare USB și Power Delivery de până la 65 W), două porturi USB 3.2 Gen 1 tip-A, HDMI 2.1, cititor SmartCard |
| Acumulator, durată acumulator | Acumulator Li-ion cu 4 celule de până la 65 Wh, încărcare rapidă; asigură o autonomie de până la 14 ore |
| Wireless și rețea | Wi-Fi 6E Wireless LAN and Bluetooth 5.3 sau superior |
| Securitate | Acer ProShield Plus, soluție Discrete Trusted Platform Module (TPM) |
| Dimensiuni | 319 (W) x 229 (D) x 18.9 (H) mm [12.56 (W) x 9.02 (D) x 0.74 (H) inci]., 1.39 kg (3.06 lbs.) |
| Conformitatea sistemului | Energy Star®, EPEAT® |
Despre Acer
Înființată în 1976, Acer este o companie de hardware + software + servicii dedicată cercetării, proiectării, comercializării, vânzării și asistenței pentru produse inovatoare care îmbunătățesc viața oamenilor. Oferta de produse Acer include PC-uri, ecrane, proiectoare, servere, tablete, smartphone-uri și dispozitive portabile. De asemenea, compania dezvoltă soluții cloud pentru a reuni Internetul lucrurilor. Acer și-a sărbătorit cea de-a 40-a aniversare în 2016 și este una dintre primele 5 companii de PC-uri din lume. Are 7.000 de angajați la nivel mondial și este prezentă în peste 160 de țări. Vă rugăm să vizitați www.acer.com pentru mai multe informații.
© 2024 Acer Inc. Toate drepturile rezervate. Acer și logo-ul Acer sunt mărci înregistrate ale Acer Inc. Celeron, Intel și logo-ul Intel sunt mărci comerciale ale Intel Corporation sau ale filialelor sale din SUA și/sau din alte țări. Alte mărci comerciale, mărci comerciale înregistrate și/sau mărci de servicii, indicate sau nu, sunt proprietatea deținătorilor lor respectivi. Toate ofertele pot fi modificate fără notificare sau obligație și este posibil să nu fie disponibile prin toate canalele de vânzare. Prețurile listate sunt prețuri cu amănuntul sugerate de producător și pot varia în funcție de locație. Taxele de vânzare aplicabile sunt suplimentare.
Uncategorized
AGON by AOC prezintă cele mai recente inovații OLED la gamescom 2026
AGON by AOC, lider mondial în categoria monitoarelor de gaming¹, anunță astăzi revenirea la gamescom 2026 (Hala 8.1, Standul C-060), marcând prezența în cadrul celui mai mare eveniment de gaming din lume, pentru prima dată din 2019. AGON by AOC va prezenta în premieră două noi monitoare AGON PRO QD-OLED: modelul ultrawide de 34 de inci, AGP346UCSD, și modelul superwide de 48,9 de inci, AGP497UCZD. Vizitatorii vor fi printre primii care vor putea experimenta ambele modele prin sesiuni de testare exclusive și gameplay.
„Prezența noastră la gamescom 2026 reconfirmă poziția de lider pe care o avem pe piața monitoarelor de gaming”, a declarat Faruk Taner Bekdemir, Technical Product Specialist Gaming & B2C în cadrul AOC Monitors & IT Accessories. „Prin prezentarea celor mai noi inovații AGON PRO QD-OLED, le oferim gamerilor viteza extremă și fidelitatea vizuală necesare competițiilor profesioniste. Aceste monitoare reflectă angajamentul nostru de a împinge constant limitele tehnologiei și de a le oferi gamerilor o experiență cât mai captivantă și performantă.”
Un nou standard pentru gamingul profesionist: noile monitoare OLED
În calitate de lider global pe segmentul monitoarelor de gaming cu rată de refresh ridicată, AGON by AOC continuă să depășească limitele tehnologiei de afișare prin extinderea gamei sale de monitoare OLED. Concepute pentru gamerii care își doresc viteză excepțională, fidelitate vizuală și precizie, noile modele reconfirmă angajamentul brandului de a oferi soluții de ultimă generație atât pentru competițiile de esports, cât și pentru experiențe captivante în jocurile AAA.
AGON PRO AGP346UCSD (34 de inch, Ultrawide): Conceput pentru gamerii care nu fac compromisuri atunci când vine vorba de viteză și precizie, acest monitor este echipat cu un panou QD-OLED de generația a 5-a, cu o rată de refresh de 360 Hz și un timp de răspuns de doar 0,03 ms GtG. Formatul 21:9 WQHD extinde câmpul vizual al utilizatorului, oferind o perspectivă mai largă și o mai bună conștientizare a ceea ce se întâmplă în zona periferică a ecranului. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 500 garantează un contrast excelent și culori vibrante, cu un aspect natural.

AGON PRO AGP497UCZD (48,9 de inci, Superwide): Echipat cu un ecran SuperWide în format 32:9, acest monitor oferă un spațiu de lucru echivalent cu un setup cu două monitoare QHD de 27 de inch, într-un format continuu, fără întreruperea creată de rama dintre cele două ecrane. Refresh rate-ul de 240 Hz asigură imagini fluide chiar și în cele mai intense sesiuni de gaming, în timp ce formatul superwide extinde câmpul vizual și oferă o perspectivă periferică îmbunătățită în simulatoarele de curse, de zbor și jocuri open-world. Dincolo de gaming, monitorul poate deveni și un centru de productivitate, datorită switch-ului KVM integrat și funcției USB-C cu Power Delivery de 90 W.
Ambele monitoare oferă o acuratețe excepțională a culorilor, acoperind cel puțin 99% din spectrul cromatic DCI-P3, pentru imagini vibrante, cu o redare a culorilor cât mai apropiate de realitate. Susținute de o garanție de trei ani care acoperă OLED burn-in, monitoarele AGON by AOC oferă siguranța și fiabilitatea pe termen lung pe care gamerii le așteaptă de la un monitor premium.
Experimentează inovația la standul AGON by AOC
Booth-ul AGON by AOC (Hala 8.1, Booth C-060) este pregătit pentru ca vizitatorii să poată descoperi și testa întregul ecosistem din portofoliul AGON by AOC. Aceștia vor putea intra în atmosfera competițiilor de esports prin intermediul monitorului realizat în colaborare cu Counter-Strike 2, unde vor putea testa modelul ultra-rapid AGON PRO CS24A, cu un refresh rate de 610 Hz, jucând pe o hartă custom. Standul va pune în prim-plan și cele mai noi tehnologii pentru claritatea imaginilor în mișcare, prin stații dedicate unde vizitatorii vor putea testa noul AGON PRO AG276QSG2, echipat cu tehnologia NVIDIA G-SYNC Pulsar.
În centrul standului va fi punctul de atracție al experienței AGON by AOC, punând în prim-plan noua familie AGON 7, alături de AGON PRO AGP277QKDC, primul monitor AGON by AOC echipat cu tehnologia Tandem WOLED și funcția Dual Frame Mode (540/720 Hz).
În jurul ringului central, cinci zone dedicate de gameplay îi invită pe vizitatori să descopere și să testeze cele mai noi inovații AGON by AOC. De la monitoare de 610 Hz dedicată esports, la experiențe de gaming captivante oferite de monitoare OLED, ultrawide și superwide, precum și o gamă variată de tehnologii lansate recent, fiecare zonă demonstrează modul în care monitoarele AGON by AOC pot îmbunătăți experiența de gaming, indiferent de genul de joc.
Preț și disponibilitate
Modelele AGON PRO AGP346UCSD și AGON PRO AGP497UCZD vor fi disponibile începând din septembrie 2026, la un preț recomandat de 999,00 €, respectiv 999,00 €.
Prețurile pentru alte valute și piețe vor fi comunicate ulterior.
1 În ceea ce privește volumul vânzărilor, monitoare de gaming cu refresh rate de 144 Hz sau mai mare, conform IDC Research – Gaming Tracker Q1–Q4 2025.
Uncategorized
Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1
Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii
Pe scurt
- Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
- Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
- Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
- Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
- Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
- Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
- Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
- Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.
Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports
Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează
Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.
Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative
Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate
Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.
Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis
Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming
Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.
Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație
Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.
Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale
Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.
Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.
ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.
Prețuri și disponibilitate
Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.
Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.
Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.
Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.
Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.
Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.
Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.
Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.
Specificații
| Denumire | Predator XB253Q U1 |
| Diagonală | 24.5” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 1920 x 1080 @ 1,000 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 0.3 ms (VRB Pro) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | Nu se aplică |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90° |
| Denumire | Predator X32 V3 |
| Diagonală | 31.5” |
| Tip panou | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 3840 x 2160 @ 180 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Semilucios |
| Timp de răspuns | 0.03 ms (GTG) |
| Raport de contrast | 1,500,000:1 |
| Luminozitate | În mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10% |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 10 biți |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică |
| Denumire | Predator XB273K V7 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 95% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV275X P |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XZ340CKR P |
| Diagonală | 34″ |
| Tip panou | VA |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard: 5120 x 2160 la 180 Hz DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XV275U Z2 |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Mod standard: DP: 2560 x 1440 la 275 Hz HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD: DP: 1920 x 1080 la 360 Hz HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz Mod HD: DP: 1280 x 720 la 520 Hz HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 500 niți; HDR1000 |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 97% DCI-P3, 95% Adobe RGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă, cu mufă nedetașabilă |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV270U Z3 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90° |
| Denumire | Acer ProDesigner PE270X P |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | DisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
Uncategorized
Jake Dyson dezvăluie o nouă eră a dispozitivelor inteligente
JaJake Dyson a dezvăluit astăzi următoarea generație de produse Dyson, o gamă de dispozitive care integrează inteligență avansată, semnalând o schimbare fundamentală în modul în care produsele Dyson livrează nivelurile unice de performanță.
„Ne-am concentrat întotdeauna foarte mult pe ingineria mecanică a unui produs, petrecând zeci de ani perfecționând modul fizic în care funcționează fiecare aparat. Acum am făcut trecerea de la dispozitive pur mecanice la mașini inteligente, care pot vedea, gândi și răspunde. Folosim inteligența artificială, sisteme de viziune și machine learning pentru a permite dispozitivelor să înțeleagă mediul în care funcționează. Abordarea este aceeași, indiferent dacă aparatul funcționează în cavitatea bucală, pe păr sau în locuință.”, a spus Jake Dyson, Chief Engineer, în cadrul evenimentului Dyson Unveiled din Berlin.
Dyson a dezvăluit 12 produse noi construite în jurul acestui nou concept de inteligență, printre care: Dyson CameraJet™, singura periuță de dinți cu cameră care identifică spațiile dintre dinți și îndepărtează placa bacteriană; gama Dyson Robot Nurovi™, care integrează inteligență avansată pentru a oferi o curățenie fără precedent; gama Dyson HushJet™ de purificatoare de aer, cu un design nou care oferă un flux de aer puternic, silențios și inteligent în întreaga locuință; Dyson W1 PencilWash™, reproiectat pentru a oferi un finisaj tip oglindă podelelor, placa de îndreptat Dyson Corrale Coolshine™ cu tehnologie de ultimă generație; Dyson Airsmooth™, cu tehnologie brevetată cu două tipuri de peri, pentru uscarea și netezirea părului și MyDyson™, promisiunea Dyson unică față de clienți.

Dyson CameraJet™ – singura periuță cu cameră care identifică spațiile dintre dinți și îndepărtează placa bacteriană
Dyson CameraJet™ introduce un nou mod de periaj dentar, combinând periajul, curățarea interdentară cu jet de lichid și distribuirea apei de gură într-un singur dispozitiv conectat. CameraJet™ este singura periuță de dinți cu o cameră macro cu obiectiv integrat de 100.000 de pixeli, alimentată de Gap Optical Targeting™, sistemul Dyson de machine learning care identifică în timp real spațiile dintre dinți și declanșează un jet de precizie de apă de gură exact acolo unde este necesar.
Dyson R3 Nurovi Spot+Scrub™ UV – cel mai avansat robot Dyson pentru curățare umedă și uscată, care dezvăluie, identifică și elimină petele invizibile cu ajutorul inteligenței artificiale potențate de UV

Noul Dyson R3 Nurovi Spot+Scrub™ UV integrează un sistem avansat de detectare a petelor bazat pe inteligență artificială, care combină lumina UV, viziunea AI și iluminarea asemănătoare unui laser verde pentru a identifica aproape 200 de tipuri de substanțe și obiecte din locuință, curățând în mod repetat până când petele sunt eliminate. Rola umedă cu autocurățare utilizează un sistem de hidratare în 12 puncte, care aplică în permanență apă proaspătă, încălzită la 70°C, pentru a desprinde și îndepărta simultan petele persistente, în timp ce se autocurăță la fiecare rotație.
Nurovi™ R3 maximizează potențialul de curățare cu ajutorul unei role din microfibră pe toată lățimea aparatului, care se extinde cu 40 mm pentru a curăța până la marginea încăperii, în timp ce un motor de 30.000 Pa oferă o presiune de aspirare cu 65% mai mare, pentru o curățare uscată puternică atât pe podele dure, cât și pe covoare.

Dyson R2 Nurovi Wash+Dry™
Robotul aspirator Dyson R2 Nurovi Wash+Dry™ maximizează contactul cu marginile și colțurile pentru o acoperire îmbunătățită. Curățarea în profunzime este îmbunătățită prin utilizarea apei la 75°C, încălzită în stație pentru a contribui la îndepărtarea petelor persistente. Integrează, de asemenea, noul sistem Dyson Twin-capture, care separă particulele fine de resturile mai mari pentru a maximiza eficiența curățării. În plus, senzorul acustic piezo detectează inteligent nivelul de praf și tipul de podea în timp real, ajustând automat puterea de aspirare și comportamentul de curățare.

Dyson R1 Nurovi Dry™ – dezvoltat pentru rezultate superioare de curățare pe podele dure și covoare
Noul aparat Dyson Nurovi R1 Dry™ integrează aceeași tehnologie Twin-capture ca R2, cu o putere de aspirare de 21.000 Pa pentru curățarea în profunzime a podelelor uscate. Nurovi R1™ beneficiază, de asemenea, de un sistem reproiectat de perii laterale, dezvoltat la un unghi precis, cu un conector tip plasă care controlează activ presiunea și direcția periilor. Periile laterale se extind, de asemenea, spre exterior pentru a ajunge mai aproape de pereți și în colțuri, îmbunătățind acoperirea în zonele care sunt, de obicei, omise.
Noul Dyson W1 PencilWash™ – reproiectat pentru un finisaj tip oglindă, cu aceeași comoditate „grab-and-go”, acum cu autocurățare
Noul W1 PencilWash™ a fost reproiectat cu o rolă cu putere mai mare de absorbție și un sistem igienic de gestionare a reziduurilor pentru performanțe îmbunătățite, precum și cu tehnologie de autocurățare în stația de andocare, toate integrate în același design mai ușor și mai subțire, pentru un nivel maxim de confort în utilizare.

Purificatorul de aer Dyson HushJet™ Big+Quiet Cool Pure+ Formaldehyde + UV
Cel mai mare model din gamă și cel mai puternic purificator, Dyson HushJet™ Big+Quiet Cool Pure+ Formaldehyde/Ioniser + UV, este conceput pentru cei care doresc să curețe rapid mai multe încăperi, fără compromisuri. În centrul aparatului se află un compresor cu presiune scăzută și debit ridicat, care funcționează împreună cu un sistem de filtrare în trei etape ce captează particulele și gazele și distruge formaldehida, captând 99,999% dintre poluanții de până la 0,01 microni.
Purificatorul de aer Dyson HushJet™ Pure Cool+ Formaldehyde/Ioniser + UV
Conceput ca un purificator de format mediu, purificatorul de aer Dyson HushJet™ Pure Cool+ Formaldehyde/Ioniser + UV oferă o purificare puternică într-un format mai compact, fiind ideal pentru cei care doresc să curețe rapid spații mari, fără a trece la un sistem de dimensiuni complete. Noile aparate oferă o purificare de până la 3 ori mai puternică în comparație cu predecesoarele lor, distribuind aerul curat la distanță în încăpere pentru o purificare îmbunătățită a întregului spațiu.
Purificatorul de aer Dyson HushJet™ Hot Cool Pure+
Conceput ca cel mai puternic purificator 3-în-1 Dyson, purificatorul de aer Dyson HushJet™ Hot Cool Pure+ combină purificarea, încălzirea și răcirea într-un singur produs, conceput pentru a oferi confort pe tot parcursul anului. Ideal pentru spațiile în care confortul termic și controlul calității aerului trebuie să funcționeze împreună, aparatul utilizează proiecția aerului HushJet™ pentru a furniza un flux de aer puternic, care poate fi atât încălzit, cât și răcit, pentru un confort maxim în locuință.

Corrale CoolShine™ – tehnologie de îndreptare de ultimă generație
Placa de îndreptat Corrale CoolShine™ reprezintă o inovație în stylingul cu plăci încălzite, redefinind modul în care părul este îndreptat, modelat și finisat. Dezvoltată cu un control precis al temperaturii, plăci flexibile și răcire activă, este concepută pentru a permite mai puține treceri pe șuvițe și un control al coafării la un nivel superior. Bazându-se pe expertiza extinsă a Dyson în ingineria termică avansată, inclusiv pe principiile conductelor termice utilizate în tehnologii precum lumina Dyson Solarcycle, Corrale CoolShine™ folosește conducte care extrag căldura în interiorul accesoriului de răcire pentru a transfera excesul de căldură departe de păr în timpul coafării.
În centrul Corrale CoolShine™ se află primul accesoriu de răcire Dyson de acest tip, dezvoltat cu conducte care extrag căldura și care conțin o cantitate de apă controlată cu precizie. Pe măsură ce căldura este aplicată în timpul coafării, conductele care extrag căldura îndepărtează excesul de căldură din păr, răcindu-l pe măsură ce este coafat și contribuind la reducerea expunerii reziduale la căldură.
Prin îndepărtarea excesului de căldură din păr în timpul coafării, Corrale CoolShine™ contribuie la reducerea expunerii la căldură, oferind în același timp păr drept, lucios și neted și cu până la 29% mai puține deteriorări cauzate de căldură. Părul rămâne mai rece la atingere, moale și strălucitor, cu până la 154% mai multă strălucire comparativ cu părul netratat.
Dyson Airsmooth™ – uscare mai rapidă, styling controlat și un păr mai sănătos
Dyson Airsmooth™ este prima perie cu aer cald dedicată Dyson, concepută pentru a simplifica rutinele de styling de zi cu zi fără a face compromisuri în ceea ce privește rezultatele.Combinând tehnologia Dyson de pionierat în materie de flux de aer cu noile tehnologii PivotFlex™ și Anti-snag bristle, aceasta este concepută pentru a usca și netezi părul cu ușurință, contribuind la crearea unei coafuri naturale, atent finisate, pentru toate tipurile de păr, de la drept și ondulat până la creț.
Perii Anti-snag utilizează o structură unică, tip buclă, care se pliază pentru a elibera cu ușurință șuvițele, reducând agățarea și îmbunătățind confortul scalpului în timpul coafării. Perii PivotFlex™ utilizează un design cu bază deschisă pentru a difuza și controla fluxul de aer de înaltă presiune, minimizând electrizarea părului. Flexându-se cu până la 90 de grade, profilul conic ajută părul să se înfășoare și să se desprindă ușor, creând tensiune fără încâlcire. Susținut de un control inteligent al căldurii care măsoară temperatura de 100 de ori pe secundă, Dyson Airsmooth™ contribuie la o experiență de styling controlată și confortabilă, protejând în timp integritatea tiparelor naturale ale buclelor și a texturilor părului.

Arts Culture and Entertainment, Celebrities, Dyson – Brand-name, Electrical Equipment, Internationale Funkausstellung Berlin, Tradeshow, Launch Event
BERLIN, GERMANY – AUGUST 03: Jake Dyson during Dyson Unveiled event at Bolle Festsaele on August 03, 2026 in Berlin, Germany. (Photo by Gerald Matzka/Getty Images for Dyson)
Jake Dyson Approved Unveiled Press Release Hero Image
Never Without Your Dyson – reinventarea experienței de servicii pentru clienți
Simplificarea vieții de zi cu zi a utilizatorilor de produse Dyson se află în centrul fiecărei tehnologii dezvoltate de Dyson. Ca parte a noii promisiuni globale Dyson privind serviciile pentru clienți, „Never Without Your Dyson”, platforma MyDyson™, consolidează experiența utilizatorilor prin servicii de mentenanță predictivă și asistență premium.
O parte din principalele servicii sunt Dyson Concierge – o experiență personalizată de onboarding, concepută pentru a-i ajuta pe utilizatori să profite la maximum de tehnologia lor încă din momentul în care aceasta ajunge la ei; Dyson Demo – Service-In-Store, extinderea capacităților de service disponibile în magazinele Dyson, disponibilă în anumite Dyson Stores și Service Centres, unde utilizatorii pot primi asistență tehnică, servicii de diagnosticare și reparații direct din partea Dyson Experts instruiți; Loan Promise – ca parte a angajamentului Never Without Your Dyson, în cazul în care o reparație nu poate fi finalizată imediat, clienților li se va oferi gratuit un aparat de împrumut pe care să îl utilizeze în perioada în care aparatul lor se află în service; Dyson Total Restore – serviciul de mentenanță emblematic Dyson, conceput pentru a contribui la prelungirea duratei de viață a aparatului și la optimizarea performanței acestuia, inclusiv printr-o evaluare completă a stării aparatului.
De la onboarding-ul personalizat prin Dyson Concierge și suportul oferit de experți prin aplicația MyDyson™, până la reparațiile în magazine, Loan Promise sau serviciul de mentenanță Dyson Total Restore, MyDyson™ asigură o experiență de utilizare simplă, personală și inconfundabilă marca Dyson.
-
Afaceriacum 8 ani(P) Pinocchio și Veverița Zuby la Shopping City Râmnicu Vâlcea
-
Știri din județacum 8 aniGarniturile moto: componente esentiale pentru functionarea motorului unei motociclete
-
Socialacum 4 ani3 soluții pentru a scăpa de ROBOR
-
Exclusivacum 3 aniFostul șef al SERVICIULUI ARME, EXPLOZIVI ŞI SUBSTANŢE PERICULOASE (si fost sef al Serviciului Judeţean Anticorupţie Prahova) s-a pensionat și duce viață de „boier”/Efectul de domino sau o reacție în lanț – Ziarul Incisiv de Prahova
-
Afaceriacum 8 aniUn NOU magazin Annabella pe strada Maior V. Popescu din Ramnicu Valcea
-
Știri din județacum 6 ani
#Reset Plastic!
-
Exclusivacum 8 aniSOLICITĂM PUBLIC DR. KISS CSABA SĂ NU SE ASCUNDĂ ȘI SĂ RĂSPUNDĂ PERTINENT CERERII ADRESATE DE ZIARUL INCISIV DE PRAHOVA!
-
Exclusivacum 8 aniOPINIE/SRI, MJ, CSM, IJ si ICCJ – grup infracțional organizat

