Connect with us

Uncategorized

Profile trapezoidale: avantaje, utilizări și cum alegi profilul potrivit pentru construcții industriale

Publicat

pe

În construcțiile industriale, alegerea materialelor pentru acoperișuri și fațade influențează atât performanța tehnică a clădirii, cât și viteza de execuție, durabilitatea și costurile proiectului. Printre soluțiile utilizate pentru astfel de aplicații se numără profilele trapezoidale, elemente metalice profilate care pot fi integrate într-o varietate de sisteme constructive.

Hale industriale, centre logistice, depozite, spații de producție și clădiri comerciale pot avea cerințe foarte diferite. Din acest motiv, alegerea unui profil nu ar trebui făcută doar în funcție de aspect sau preț.

Înălțimea profilului, grosimea materialului, deschiderea dintre reazeme, încărcările, tipul de protecție a suprafeței și poziția profilului în sistemul constructiv sunt doar câteva dintre elementele care trebuie analizate.

Alegerea corectă a unor profile trapezoidale începe, așadar, cu înțelegerea proiectului.

În acest ghid analizăm ce sunt profilele trapezoidale, unde sunt utilizate, ce avantaje pot oferi și care sunt principalele criterii care trebuie luate în calcul înainte de alegerea soluției potrivite pentru o construcție industrială.

Ce sunt profilele trapezoidale?

Profilele trapezoidale sunt elemente metalice profilate, realizate astfel încât secțiunea transversală să formeze o succesiune de nervuri cu geometrie trapezoidală.

Această profilare nu are doar un rol estetic.

Geometria contribuie la rigidizarea tablei și permite adaptarea produsului la diferite aplicații constructive.

În funcție de caracteristicile tehnice, profilele pot fi utilizate pentru acoperișuri, pereți, fațade sau în cadrul unor sisteme structurale.

Există profile cu înălțimi diferite ale nervurii, precum și variante dezvoltate pentru cerințe diferite de rezistență.

Din acest motiv, termenul profile trapezoidale descrie o categorie largă de produse, nu un singur model universal.

Unde sunt utilizate profilele trapezoidale?

Datorită versatilității lor, profilele metalice pot fi întâlnite în numeroase proiecte.

Printre aplicațiile frecvente se numără:

  • hale industriale;
  • centre logistice;
  • depozite;
  • spații de producție;
  • clădiri comerciale;
  • construcții agricole;
  • acoperișuri industriale;
  • fațade metalice;
  • pereți exteriori;
  • anumite sisteme de planșeu sau suport, în funcție de profil.

Aplicația exactă depinde de caracteristicile produsului și de calculele proiectului.

Un profil destinat unei fațade nu trebuie presupus automat ca fiind potrivit pentru o aplicație structurală solicitantă.

De ce sunt utilizate profilele trapezoidale în construcțiile industriale?

Construcțiile industriale necesită frecvent soluții care să permită acoperirea unor suprafețe mari într-un mod eficient.

Profilele trapezoidale răspund bine acestui tip de proiect datorită combinației dintre greutatea relativ redusă, geometria profilată și posibilitatea realizării unor elemente cu lungimi adaptate proiectului.

Un alt avantaj este flexibilitatea.

Același principiu de profilare poate fi adaptat pentru aplicații foarte diferite.

Astfel, proiectantul poate selecta profilul în funcție de rolul pe care acesta trebuie să îl îndeplinească în construcție.

Avantajele profilelor trapezoidale

Există mai multe motive pentru care aceste produse sunt frecvent utilizate în construcțiile industriale.

Raport eficient între greutate și performanță

Prin profilarea tablei, materialul capătă o geometrie care îi crește rigiditatea față de o tablă plană cu caracteristici similare.

Acest lucru permite realizarea unor soluții eficiente din punct de vedere al cantității de material utilizate.

Performanța exactă depinde însă de geometria profilului, grosimea materialului, deschiderea dintre reazeme și încărcările aplicate.

Montaj eficient

În proiectele industriale, viteza de execuție poate fi foarte importantă.

Profilele metalice pot acoperi suprafețe mari și pot contribui la eficientizarea lucrărilor de montaj.

Totuși, rapiditatea nu trebuie să compromită respectarea detaliilor de proiectare, fixare și etanșare.

Versatilitate

Unul dintre cele mai importante avantaje este numărul mare de aplicații posibile.

Există profile trapezoidale pentru acoperiș, pereți, fațade și alte configurații constructive.

Acest lucru permite integrarea lor atât în proiecte noi, cât și, în anumite situații, în lucrări de modernizare.

Durabilitate

Atunci când materialul, protecția suprafeței și montajul sunt alese corect pentru mediul de exploatare, profilele metalice pot oferi o durată bună de utilizare.

Durabilitatea depinde însă de condițiile reale ale proiectului.

Umiditatea, expunerea la agenți agresivi, mediul industrial și întreținerea pot influența comportamentul în timp.

Profile trapezoidale pentru acoperișuri industriale

Acoperișurile halelor reprezintă una dintre aplicațiile importante ale profilelor trapezoidale.

În această situație, alegerea trebuie corelată cu structura clădirii și cu încărcările prevăzute în proiect.

Trebuie analizate elemente precum:

  • deschiderea dintre reazeme;
  • încărcarea din zăpadă;
  • acțiunea vântului;
  • greutatea proprie;
  • eventualele sarcini suplimentare;
  • geometria acoperișului;
  • panta;
  • sistemul de fixare.

Înălțimea profilului poate avea un rol important.

În general, profilele cu geometrie mai pronunțată pot fi utilizate în aplicații în care sunt necesare performanțe mecanice diferite, însă alegerea finală trebuie făcută pe baza documentației tehnice și a calculului structural.

Profile trapezoidale pentru fațade

O altă utilizare frecventă este realizarea fațadelor industriale.

În acest caz, profilul poate avea atât rol funcțional, cât și estetic.

Orientarea nervurilor, culoarea, finisajul și geometria profilului pot schimba semnificativ imaginea unei clădiri.

Pentru companiile care investesc în sedii industriale sau logistice, fațada poate deveni parte din identitatea vizuală.

Astfel, profilele trapezoidale nu trebuie privite doar ca materiale tehnice, ci și ca elemente arhitecturale.

Profile trapezoidale pentru pereți

Profilele pot fi utilizate și pentru realizarea unor sisteme de închidere a pereților.

Configurația exactă depinde de performanțele pe care trebuie să le ofere peretele.

Dacă proiectul necesită și izolație termică, profilul metalic poate face parte dintr-un sistem mai complex, care include materiale termoizolante și alte straturi.

De aceea, trebuie făcută diferența între un simplu profil metalic de închidere și un panou sandwich termoizolant.

Cele două produse pot avea aplicații apropiate, dar nu sunt echivalente.

Profile trapezoidale sau panouri sandwich?

Aceasta este o întrebare importantă în etapa de proiectare.

Panourile sandwich integrează un miez termoizolant între două fețe metalice.

În schimb, un profil trapezoidal simplu nu oferă singur aceeași funcție termoizolantă.

Dacă o clădire are nevoie de o anvelopă termoizolată, pot fi necesare straturi suplimentare sau poate fi aleasă o soluție cu panouri sandwich.

În cazul anumitor construcții neîncălzite sau al unor aplicații specifice, profilele metalice pot reprezenta o soluție foarte eficientă.

Prin urmare, alegerea dintre profile trapezoidale și panouri sandwich trebuie făcută pornind de la funcția clădirii.

Ce înseamnă înălțimea profilului?

Unul dintre parametrii importanți este înălțimea nervurii.

Există profile joase, medii și profile cu nervură înaltă.

Geometria influențează comportamentul mecanic al elementului.

Nu trebuie însă pornit de la ideea că un profil mai înalt este automat „mai bun”.

Un profil trebuie să fie potrivit aplicației.

Utilizarea unei soluții supradimensionate poate crește inutil costurile, în timp ce alegerea unui profil insuficient poate crea probleme tehnice.

De aceea, selecția trebuie realizată pe baza cerințelor structurale.

De ce contează grosimea tablei?

Grosimea materialului reprezintă un alt parametru esențial.

Două profile trapezoidale cu aceeași geometrie, dar realizate din materiale cu grosimi diferite, pot avea performanțe diferite.

Grosimea nu trebuie aleasă izolat.

Trebuie analizată împreună cu:

  • tipul oțelului;
  • geometria profilului;
  • deschiderea;
  • încărcările;
  • numărul și poziția reazemelor;
  • sistemul de fixare.

Compararea ofertelor doar pe baza denumirii profilului poate fi, prin urmare, înșelătoare.

Deschiderea dintre reazeme

Distanța dintre elementele structurale pe care se sprijină profilul este esențială pentru alegerea produsului.

Pe măsură ce deschiderea crește, cerințele asupra profilului se pot modifica.

De aceea, un produs care funcționează într-o anumită configurație nu trebuie transferat automat într-un alt proiect.

Producătorii specializați pun la dispoziție documentație tehnică și tabele de încărcare pentru diferite situații.

Aceste informații trebuie utilizate de specialiștii implicați în proiectare.

Încărcările de zăpadă și vânt

Acoperișurile și fațadele sunt expuse permanent factorilor climatici.

Zăpada poate produce încărcări importante asupra acoperișului, iar vântul poate genera presiuni și sucțiuni asupra fațadelor și învelitorilor.

Valorile diferă în funcție de amplasamentul clădirii, geometrie și reglementările aplicabile.

Din acest motiv, alegerea unor profile trapezoidale trebuie realizată în contextul proiectului real.

Nu este recomandată selectarea produsului doar pe baza experienței unui proiect anterior.

Protecția anticorozivă

Oțelul utilizat în construcții trebuie protejat corespunzător pentru mediul în care va funcționa.

Sistemele de protecție pot include acoperiri metalice și finisaje organice, în funcție de produs.

Alegerea protecției trebuie corelată cu nivelul de expunere.

Un depozit aflat într-un mediu obișnuit poate avea cerințe diferite față de o clădire amplasată într-un mediu industrial agresiv.

În cazul unor condiții speciale, trebuie consultată documentația producătorului.

Culoarea și finisajul profilelor

Pentru fațade și acoperișuri, aspectul vizual poate fi important.

Profilele sunt disponibile în diferite culori și finisaje, în funcție de gama producătorului.

Alegerea culorii trebuie făcută atât din perspectivă arhitecturală, cât și în contextul comportamentului suprafeței în exploatare.

În proiectele mari, combinațiile de culori pot fi folosite pentru a evidenția zone ale fațadei sau identitatea vizuală a companiei.

Astfel, o hală industrială poate avea un design modern fără a renunța la funcționalitate.

Importanța sistemului de fixare

Performanța unui profil nu depinde doar de produs.

Fixarea este parte integrantă din sistem.

Tipul elementelor de fixare, poziționarea lor și distanțele dintre acestea trebuie să respecte proiectul și recomandările tehnice.

O fixare necorespunzătoare poate afecta etanșeitatea și comportamentul sistemului la acțiunea vântului.

În cazul acoperișurilor, detaliile incorecte pot favoriza inclusiv apariția infiltrațiilor.

Calitatea montajului este, așadar, la fel de importantă precum calitatea materialului.

De ce trebuie acordată atenție etanșării?

În special în cazul acoperișurilor, gestionarea apei este esențială.

Suprapunerile, racordurile, străpungerile și elementele de închidere trebuie executate corect.

O greșeală locală poate afecta o suprafață mult mai mare a construcției.

Din acest motiv, proiectarea și montajul trebuie să fie tratate ca un sistem complet.

Nu este suficient să alegi un profil performant dacă detaliile de execuție sunt necorespunzătoare.

Profile trapezoidale și eficiența costurilor

Costul este un criteriu important în orice proiect industrial.

Totuși, analiza nu ar trebui limitată la prețul materialului pe metru pătrat.

Trebuie luate în calcul:

  • cantitatea de material;
  • structura suport necesară;
  • transportul;
  • montajul;
  • accesoriile;
  • elementele de fixare;
  • durata de execuție;
  • întreținerea;
  • durabilitatea.

O soluție aparent mai ieftină poate deveni mai costisitoare dacă necesită mai multe elemente structurale sau generează un montaj mai complex.

Cum compari două profile trapezoidale?

O comparație corectă trebuie realizată pe baza unor parametri echivalenți.

Nu compara doar înălțimea profilului.

Verifică geometria completă, grosimea materialului, calitatea oțelului, protecția suprafeței și performanțele declarate.

De asemenea, trebuie analizate tabelele de încărcare pentru situația relevantă proiectului.

În cazul construcțiilor industriale mari, diferențele aparent mici dintre produse pot deveni importante atunci când sunt multiplicate pe mii de metri pătrați.

Cele mai frecvente greșeli în alegerea profilelor trapezoidale

Prima greșeală este alegerea exclusiv pe baza prețului.

A doua este presupunerea că toate profilele cu aceeași înălțime sunt identice.

O altă greșeală este ignorarea deschiderilor și încărcărilor reale.

De asemenea, trebuie evitată alegerea grosimii fără consultarea documentației tehnice.

Alte probleme pot apărea atunci când:

  • sistemul de fixare nu este corect;
  • suprapunerile sunt realizate necorespunzător;
  • protecția suprafeței nu este potrivită mediului;
  • profilul este utilizat într-o aplicație pentru care nu a fost proiectat.

Prevenirea acestor probleme începe înainte de comandarea materialului.

Ce documentație trebuie verificată?

Pentru un proiect profesional, informațiile tehnice sunt esențiale.

În funcție de produs și aplicație, trebuie consultate fișele tehnice, documentația producătorului, caracteristicile materialului și tabelele de încărcare.

Proiectantul trebuie să poată verifica dacă produsul răspunde cerințelor construcției.

Alegerea unui furnizor care poate pune la dispoziție informațiile necesare simplifică acest proces.

În proiectele B2B, documentația este la fel de importantă ca produsul fizic.

Profile trapezoidale pentru hale industriale

În cazul unei hale, profilele pot avea roluri diferite.

Pot fi utilizate pentru acoperiș, fațadă sau ca parte dintr-un sistem constructiv mai complex.

De aceea, înainte de alegerea produsului trebuie stabilit clar rolul acestuia.

Pentru o hală de producție încălzită, cerințele anvelopei vor fi diferite față de cele ale unui depozit neîncălzit.

În unele situații pot fi preferate panourile termoizolante, iar în altele un sistem bazat pe profile trapezoidale poate fi mai potrivit.

Soluția trebuie adaptată proiectului.

Profile trapezoidale pentru centre logistice și depozite

Centrele logistice au adesea suprafețe foarte mari.

În aceste proiecte, eficiența materialelor și a montajului devine extrem de importantă.

Chiar și o diferență relativ mică de cost sau timp pe metru pătrat poate deveni semnificativă la nivelul întregii clădiri.

În același timp, nu trebuie compromisă performanța tehnică.

Soluția optimă este cea care echilibrează cerințele structurale, viteza de execuție, costul și durabilitatea.

De ce contează producătorul?

Într-un proiect industrial, predictibilitatea produsului este esențială.

Un producător specializat poate pune la dispoziție game diferite de profile, documentație tehnică și informații necesare selecției.

Acest lucru permite alegerea produsului pe baza cerințelor reale ale proiectului.

Profile Phoenix oferă în România soluții Münker pentru construcții industriale, inclusiv profile trapezoidale destinate diferitelor aplicații pentru acoperișuri și pereți.

Accesul la o gamă diversificată permite selectarea unei geometrii potrivite în locul încercării de a adapta același produs la orice proiect.

Profile trapezoidale Münker prin Profile Phoenix

Pentru proiectele industriale, Profile Phoenix pune la dispoziție soluții de profile metalice Münker.

Gama permite abordarea mai multor tipuri de aplicații și oferă posibilitatea selectării produsului în funcție de cerințele proiectului.

Înainte de comandă trebuie analizate destinația profilului, deschiderea, încărcările, grosimea și celelalte caracteristici relevante.

Consultarea documentației tehnice este esențială pentru alegerea corectă.

În locul unei selecții bazate exclusiv pe preț, este recomandată evaluarea sistemului din perspectiva întregii construcții.

Cum alegi profilul potrivit pentru proiectul tău?

Procesul poate începe cu câteva întrebări simple.

Unde va fi utilizat profilul?

Acoperiș, fațadă, perete sau altă aplicație?

Care este distanța dintre reazeme?

Ce încărcări trebuie preluate?

Care sunt condițiile de mediu?

Este necesară termoizolație?

Ce durată de exploatare este urmărită?

Ce cerințe arhitecturale există?

Răspunsurile la aceste întrebări restrâng gama de produse și permit alegerea unei soluții relevante.

În cazul proiectelor industriale complexe, selecția trebuie realizată împreună cu proiectantul și furnizorul.

Profile trapezoidale: ce trebuie să reții înainte de achiziție

Profilele trapezoidale reprezintă o soluție versatilă pentru numeroase aplicații din construcțiile industriale.

Ele pot fi utilizate pentru acoperișuri, pereți, fațade și alte sisteme, în funcție de caracteristicile tehnice ale produsului.

Avantajele lor includ greutatea optimizată, eficiența montajului, varietatea de geometrii și posibilitatea adaptării la proiecte de dimensiuni diferite.

Totuși, performanța nu este determinată doar de forma vizibilă a profilului.

Înălțimea nervurii, grosimea materialului, deschiderea, încărcările, protecția suprafeței și sistemul de fixare trebuie analizate împreună.

Concluzie

Alegerea unor profile trapezoidale pentru o construcție industrială trebuie făcută pornind de la cerințele proiectului, nu doar de la costul materialului.

Un profil potrivit pentru fațada unei hale poate să nu fie soluția potrivită pentru acoperișul unei clădiri cu deschideri și încărcări diferite.

În mod similar, două profile cu aspect asemănător pot avea caracteristici tehnice diferite.

Pentru hale industriale, depozite, centre logistice și spații de producție, soluția corectă trebuie să combine performanța tehnică, durabilitatea, eficiența montajului și costul total al sistemului.

Înainte de achiziție, verifică documentația tehnică, condițiile de exploatare și cerințele structurale ale proiectului.

Atunci când aceste elemente sunt analizate corect, profilele trapezoidale pot reprezenta o soluție eficientă și durabilă pentru construcțiile industriale moderne.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Uncategorized

AGON by AOC prezintă cele mai recente inovații OLED la gamescom 2026

Publicat

pe

De

AGON by AOC, lider mondial în categoria monitoarelor de gaming¹, anunță astăzi revenirea la gamescom 2026 (Hala 8.1, Standul C-060), marcând prezența în cadrul celui mai mare eveniment de gaming din lume, pentru prima dată din 2019. AGON by AOC va prezenta în premieră două noi monitoare AGON PRO QD-OLED: modelul ultrawide de 34 de inci, AGP346UCSD, și modelul superwide de 48,9 de inci, AGP497UCZD. Vizitatorii vor fi printre primii care vor putea experimenta ambele modele prin sesiuni de testare exclusive și gameplay.

„Prezența noastră la gamescom 2026 reconfirmă poziția de lider pe care o avem pe piața monitoarelor de gaming”, a declarat Faruk Taner Bekdemir, Technical Product Specialist Gaming & B2C în cadrul AOC Monitors & IT Accessories. „Prin prezentarea celor mai noi inovații AGON PRO QD-OLED, le oferim gamerilor viteza extremă și fidelitatea vizuală necesare competițiilor profesioniste. Aceste monitoare reflectă angajamentul nostru de a împinge constant limitele tehnologiei și de a le oferi gamerilor o experiență cât mai captivantă și performantă.”

Un nou standard pentru gamingul profesionist: noile monitoare OLED

În calitate de lider global pe segmentul monitoarelor de gaming cu rată de refresh ridicată, AGON by AOC continuă să depășească limitele tehnologiei de afișare prin extinderea gamei sale de monitoare OLED. Concepute pentru gamerii care își doresc viteză excepțională, fidelitate vizuală și precizie, noile modele reconfirmă angajamentul brandului de a oferi soluții de ultimă generație atât pentru competițiile de esports, cât și pentru experiențe captivante în jocurile AAA.

AGON PRO AGP346UCSD (34 de inch, Ultrawide): Conceput pentru gamerii care nu fac compromisuri atunci când vine vorba de viteză și precizie, acest monitor este echipat cu un panou QD-OLED de generația a 5-a, cu o rată de refresh de 360 Hz și un timp de răspuns de doar 0,03 ms GtG. Formatul 21:9 WQHD extinde câmpul vizual al utilizatorului, oferind o perspectivă mai largă și o mai bună conștientizare a ceea ce se întâmplă în zona periferică a ecranului. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 500 garantează un contrast excelent și culori vibrante, cu un aspect natural.

AGON PRO AGP497UCZD (48,9 de inci, Superwide): Echipat cu un ecran SuperWide în format 32:9, acest monitor oferă un spațiu de lucru echivalent cu un setup cu două monitoare QHD de 27 de inch, într-un format continuu, fără întreruperea creată de rama dintre cele două ecrane. Refresh rate-ul de 240 Hz asigură imagini fluide chiar și în cele mai intense sesiuni de gaming, în timp ce formatul superwide extinde câmpul vizual și oferă o perspectivă periferică îmbunătățită în simulatoarele de curse, de zbor și jocuri open-world. Dincolo de gaming, monitorul poate deveni și un centru de productivitate, datorită switch-ului KVM integrat și funcției USB-C cu Power Delivery de 90 W.

Ambele monitoare oferă o acuratețe excepțională a culorilor, acoperind cel puțin 99% din spectrul cromatic DCI-P3, pentru imagini vibrante, cu o redare a culorilor cât mai apropiate de realitate. Susținute de o garanție de trei ani care acoperă OLED burn-in, monitoarele AGON by AOC oferă siguranța și fiabilitatea pe termen lung pe care gamerii le așteaptă de la un monitor premium.

Experimentează inovația la standul AGON by AOC

Booth-ul AGON by AOC (Hala 8.1, Booth C-060) este pregătit pentru ca vizitatorii să poată descoperi și testa întregul ecosistem din portofoliul AGON by AOC. Aceștia vor putea intra în atmosfera competițiilor de esports prin intermediul monitorului realizat în colaborare cu Counter-Strike 2, unde vor putea testa modelul ultra-rapid AGON PRO CS24A, cu un refresh rate de 610 Hz, jucând pe o hartă custom. Standul va pune în prim-plan și cele mai noi tehnologii pentru claritatea imaginilor în mișcare, prin stații dedicate unde vizitatorii vor putea testa noul AGON PRO AG276QSG2, echipat cu tehnologia NVIDIA G-SYNC Pulsar.

În centrul standului va fi punctul de atracție al experienței AGON by AOC, punând în prim-plan noua familie AGON 7, alături de AGON PRO AGP277QKDC, primul monitor AGON by AOC echipat cu tehnologia Tandem WOLED și funcția Dual Frame Mode (540/720 Hz).

În jurul ringului central, cinci zone dedicate de gameplay îi invită pe vizitatori să descopere și să testeze cele mai noi inovații AGON by AOC. De la monitoare de 610 Hz dedicată esports, la experiențe de gaming captivante oferite de monitoare OLED, ultrawide și superwide, precum și o gamă variată de tehnologii lansate recent, fiecare zonă demonstrează modul în care monitoarele AGON by AOC pot îmbunătăți experiența de gaming, indiferent de genul de joc.

Preț și disponibilitate

Modelele AGON PRO AGP346UCSD și AGON PRO AGP497UCZD vor fi disponibile începând din septembrie 2026, la un preț recomandat de 999,00 €, respectiv 999,00 €.

Prețurile pentru alte valute și piețe vor fi comunicate ulterior.

1 În ceea ce privește volumul vânzărilor, monitoare de gaming cu refresh rate de 144 Hz sau mai mare, conform IDC Research – Gaming Tracker Q1–Q4 2025.

Citeste in continuare

Uncategorized

Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1

Publicat

pe

De

Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii

Pe scurt

  • Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
  • Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
  • Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
  • Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
  • Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
  • Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
  • Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
  • Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.

Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports

Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează

Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative

Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate

Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.

Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis

Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming

Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.

Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație

Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale

Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.

Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.

ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.

Prețuri și disponibilitate

Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.

Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.

Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.

Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.

Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.

Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.

Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.

Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.

Specificații

DenumirePredator XB253Q U1
Diagonală24.5”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime1920 x 1080 @ 1,000 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns0.3 ms (VRB Pro)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3, 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
DifuzoareNu se aplică
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90°
DenumirePredator X32 V3
Diagonală31.5”
Tip panouQD-OLED Penta Tandem™
Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime3840 x 2160 @ 180 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăSemilucios
Timp de răspuns0.03 ms (GTG)
Raport de contrast1,500,000:1
LuminozitateÎn mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10%
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare10 biți
Intrări1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică
DenumirePredator XB273K V7
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeHDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori95% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90°
DenumireAcer Nitro XV275X P
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeHDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrastMaxim: 100.000.000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă (C5/C6)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică
DenumireAcer Nitro XZ340CKR P
Diagonală34″
Tip panouVA
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeStandard: 5120 x 2160 la 180 Hz
DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
Luminozitate250 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică
DenumireAcer Nitro XV275U Z2
Diagonală27”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeMod standard:
DP: 2560 x 1440 la 275 Hz
HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD:
DP: 1920 x 1080 la 360 Hz
HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz
Mod HD:
DP: 1280 x 720 la 520 Hz
HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 500 niți; HDR1000
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori97% DCI-P3, 95% Adobe RGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă, cu mufă nedetașabilă
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90°
DenumireAcer Nitro XV270U Z3
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeStandard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
Luminozitate250 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90°
DenumireAcer ProDesigner PE270X P
Diagonală27”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeDisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz
HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz
Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz
DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrastMaxim: 100.000.000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă (C5/C6)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică
Citeste in continuare

Uncategorized

Jake Dyson dezvăluie o nouă eră a dispozitivelor inteligente

Publicat

pe

De

JaJake Dyson a dezvăluit astăzi următoarea generație de produse Dyson, o gamă de dispozitive care integrează inteligență avansată, semnalând o schimbare fundamentală în modul în care produsele Dyson livrează nivelurile unice de performanță.

„Ne-am concentrat întotdeauna foarte mult pe ingineria mecanică a unui produs, petrecând zeci de ani perfecționând modul fizic în care funcționează fiecare aparat. Acum am făcut trecerea de la dispozitive pur mecanice la mașini inteligente, care pot vedea, gândi și răspunde. Folosim inteligența artificială, sisteme de viziune și machine learning pentru a permite dispozitivelor să înțeleagă mediul în care funcționează. Abordarea este aceeași, indiferent dacă aparatul funcționează în cavitatea bucală, pe păr sau în locuință.”, a spus Jake Dyson, Chief Engineer, în cadrul evenimentului Dyson Unveiled din Berlin.

Dyson a dezvăluit 12 produse noi construite în jurul acestui nou concept de inteligență, printre care: Dyson CameraJet™, singura periuță de dinți cu cameră care identifică spațiile dintre dinți și îndepărtează placa bacteriană; gama Dyson Robot Nurovi™, care integrează inteligență avansată pentru a oferi o curățenie fără precedent; gama Dyson HushJet™ de purificatoare de aer, cu un design nou care oferă un flux de aer puternic, silențios și inteligent în întreaga locuință; Dyson W1 PencilWash™, reproiectat pentru a oferi un finisaj tip oglindă podelelor, placa de îndreptat Dyson Corrale Coolshine™ cu tehnologie de ultimă generație; Dyson Airsmooth™, cu tehnologie brevetată cu două tipuri de peri, pentru uscarea și netezirea părului și MyDyson™, promisiunea Dyson unică față de clienți.

Dyson CameraJet™ – singura periuță cu cameră care identifică spațiile dintre dinți și îndepărtează placa bacteriană

Dyson CameraJet™ introduce un nou mod de periaj dentar, combinând periajul, curățarea interdentară cu jet de lichid și distribuirea apei de gură într-un singur dispozitiv conectat. CameraJet™  este singura periuță de dinți cu o cameră macro cu obiectiv integrat de 100.000 de pixeli, alimentată de Gap Optical Targeting™, sistemul Dyson de machine learning care identifică în timp real spațiile dintre dinți și declanșează un jet de precizie de apă de gură exact acolo unde este necesar.

Dyson R3 Nurovi Spot+Scrub™ UV – cel mai avansat robot Dyson pentru curățare umedă și uscată, care dezvăluie, identifică și elimină petele invizibile cu ajutorul inteligenței artificiale potențate de UV

Noul Dyson R3 Nurovi Spot+Scrub™ UV integrează un sistem avansat de detectare a petelor bazat pe inteligență artificială, care combină lumina UV, viziunea AI și iluminarea asemănătoare unui laser verde pentru a identifica aproape 200 de tipuri de substanțe și obiecte din locuință, curățând în mod repetat până când petele sunt eliminate. Rola umedă cu autocurățare utilizează un sistem de hidratare în 12 puncte, care aplică în permanență apă proaspătă, încălzită la 70°C, pentru a desprinde și îndepărta simultan petele persistente, în timp ce se autocurăță la fiecare rotație.

Nurovi™  R3 maximizează potențialul de curățare cu ajutorul unei role din microfibră pe toată lățimea aparatului, care se extinde cu 40 mm pentru a curăța până la marginea încăperii, în timp ce un motor de 30.000 Pa oferă o presiune de aspirare cu 65% mai mare, pentru o curățare uscată puternică atât pe podele dure, cât și pe covoare.

Dyson R2 Nurovi Wash+Dry™

Robotul aspirator Dyson R2 Nurovi Wash+Dry™  maximizează contactul cu marginile și colțurile pentru o acoperire îmbunătățită. Curățarea în profunzime este îmbunătățită prin utilizarea apei la 75°C, încălzită în stație pentru a contribui la îndepărtarea petelor persistente. Integrează, de asemenea, noul sistem Dyson Twin-capture, care separă particulele fine de resturile mai mari pentru a maximiza eficiența curățării. În plus, senzorul acustic piezo detectează inteligent nivelul de praf și tipul de podea în timp real, ajustând automat puterea de aspirare și comportamentul de curățare.

Dyson R1 Nurovi Dry™ – dezvoltat pentru rezultate superioare de curățare pe podele dure și covoare

Noul aparat Dyson Nurovi R1 Dry™  integrează aceeași tehnologie Twin-capture ca R2, cu o putere de aspirare de 21.000 Pa pentru curățarea în profunzime a podelelor uscate. Nurovi R1™  beneficiază, de asemenea, de un sistem reproiectat de perii laterale, dezvoltat la un unghi precis, cu un conector tip plasă care controlează activ presiunea și direcția periilor. Periile laterale se extind, de asemenea, spre exterior pentru a ajunge mai aproape de pereți și în colțuri, îmbunătățind acoperirea în zonele care sunt, de obicei, omise.

Noul Dyson W1 PencilWash™ – reproiectat pentru un finisaj tip oglindă, cu aceeași comoditate „grab-and-go”, acum cu autocurățare

Noul W1 PencilWash™ a fost reproiectat cu o rolă cu putere mai mare de absorbție și un sistem igienic de gestionare a reziduurilor pentru performanțe îmbunătățite, precum și cu tehnologie de autocurățare în stația de andocare, toate integrate în același design mai ușor și mai subțire, pentru un nivel maxim de confort în utilizare.

Purificatorul de aer Dyson HushJet™ Big+Quiet Cool Pure+ Formaldehyde + UV

Cel mai mare model din gamă și cel mai puternic purificator, Dyson HushJet™ Big+Quiet Cool Pure+ Formaldehyde/Ioniser + UV, este conceput pentru cei care doresc să curețe rapid mai multe încăperi, fără compromisuri. În centrul aparatului se află un compresor cu presiune scăzută și debit ridicat, care funcționează împreună cu un sistem de filtrare în trei etape ce captează particulele și gazele și distruge formaldehida, captând 99,999% dintre poluanții de până la 0,01 microni.

Purificatorul de aer Dyson HushJet™  Pure Cool+ Formaldehyde/Ioniser + UV

Conceput ca un purificator de format mediu, purificatorul de aer Dyson HushJet™ Pure Cool+ Formaldehyde/Ioniser + UV oferă o purificare puternică într-un format mai compact, fiind ideal pentru cei care doresc să curețe rapid spații mari, fără a trece la un sistem de dimensiuni complete. Noile aparate oferă o purificare de până la 3 ori mai puternică în comparație cu predecesoarele lor, distribuind aerul curat la distanță în încăpere pentru o purificare îmbunătățită a întregului spațiu.

Purificatorul de aer Dyson HushJet™ Hot Cool Pure+

Conceput ca cel mai puternic purificator 3-în-1 Dyson, purificatorul de aer Dyson HushJet™  Hot Cool Pure+ combină purificarea, încălzirea și răcirea într-un singur produs, conceput pentru a oferi confort pe tot parcursul anului. Ideal pentru spațiile în care confortul termic și controlul calității aerului trebuie să funcționeze împreună, aparatul utilizează proiecția aerului HushJet™  pentru a furniza un flux de aer puternic, care poate fi atât încălzit, cât și răcit, pentru un confort maxim în locuință.

Corrale CoolShine™ – tehnologie de îndreptare de ultimă generație

Placa de îndreptat Corrale CoolShine™ reprezintă o inovație în stylingul cu plăci încălzite, redefinind modul în care părul este îndreptat, modelat și finisat. Dezvoltată cu un control precis al temperaturii, plăci flexibile și răcire activă, este concepută pentru a permite mai puține treceri pe șuvițe și un control al coafării la un nivel superior. Bazându-se pe expertiza extinsă a Dyson în ingineria termică avansată, inclusiv pe principiile conductelor termice utilizate în tehnologii precum lumina Dyson Solarcycle, Corrale CoolShine™  folosește conducte care extrag căldura în interiorul accesoriului de răcire pentru a transfera excesul de căldură departe de păr în timpul coafării.

În centrul Corrale CoolShine™  se află primul accesoriu de răcire Dyson de acest tip, dezvoltat cu conducte care extrag căldura și care conțin o cantitate de apă controlată cu precizie. Pe măsură ce căldura este aplicată în timpul coafării, conductele care extrag căldura îndepărtează excesul de căldură din păr, răcindu-l pe măsură ce este coafat și contribuind la reducerea expunerii reziduale la căldură.

Prin îndepărtarea excesului de căldură din păr în timpul coafării, Corrale CoolShine™  contribuie la reducerea expunerii la căldură, oferind în același timp păr drept, lucios și neted și cu până la 29% mai puține deteriorări cauzate de căldură. Părul rămâne mai rece la atingere, moale și strălucitor, cu până la 154% mai multă strălucire comparativ cu părul netratat.

Dyson Airsmooth™ – uscare mai rapidă, styling controlat și un păr mai sănătos

Dyson Airsmooth™  este prima perie cu aer cald dedicată Dyson, concepută pentru a simplifica rutinele de styling de zi cu zi fără a face compromisuri în ceea ce privește rezultatele.Combinând tehnologia Dyson de pionierat în materie de flux de aer cu noile tehnologii PivotFlex™ și Anti-snag bristle, aceasta este concepută pentru a usca și netezi părul cu ușurință, contribuind la crearea unei coafuri naturale, atent finisate, pentru toate tipurile de păr, de la drept și ondulat până la creț.

Perii Anti-snag utilizează o structură unică, tip buclă, care se pliază pentru a elibera cu ușurință șuvițele, reducând agățarea și îmbunătățind confortul scalpului în timpul coafării. Perii PivotFlex™ utilizează un design cu bază deschisă pentru a difuza și controla fluxul de aer de înaltă presiune, minimizând electrizarea părului. Flexându-se cu până la 90 de grade, profilul conic ajută părul să se înfășoare și să se desprindă ușor, creând tensiune fără încâlcire. Susținut de un control inteligent al căldurii care măsoară temperatura de 100 de ori pe secundă, Dyson Airsmooth™ contribuie la o experiență de styling controlată și confortabilă, protejând în timp integritatea tiparelor naturale ale buclelor și a texturilor părului.

Dyson Unveiled 2026 in Berlin
Arts Culture and Entertainment, Celebrities, Dyson – Brand-name, Electrical Equipment, Internationale Funkausstellung Berlin, Tradeshow, Launch Event
BERLIN, GERMANY – AUGUST 03: Jake Dyson during Dyson Unveiled event at Bolle Festsaele on August 03, 2026 in Berlin, Germany. (Photo by Gerald Matzka/Getty Images for Dyson)
Jake Dyson Approved Unveiled Press Release Hero Image

Never Without Your Dyson – reinventarea experienței de servicii pentru clienți

Simplificarea vieții de zi cu zi a utilizatorilor de produse Dyson se află în centrul fiecărei tehnologii dezvoltate de Dyson. Ca parte a noii promisiuni globale Dyson privind serviciile pentru clienți, „Never Without Your Dyson”, platforma MyDyson™, consolidează experiența utilizatorilor prin servicii de mentenanță predictivă și asistență premium.

O parte din principalele servicii sunt Dyson Concierge –  o experiență personalizată de onboarding, concepută pentru a-i ajuta pe utilizatori să profite la maximum de tehnologia lor încă din momentul în care aceasta ajunge la ei; Dyson Demo – Service-In-Store, extinderea capacităților de service disponibile în magazinele Dyson, disponibilă în anumite Dyson Stores și Service Centres, unde utilizatorii pot primi asistență tehnică, servicii de diagnosticare și reparații direct din partea Dyson Experts instruiți; Loan Promise – ca parte a angajamentului Never Without Your Dyson, în cazul în care o reparație nu poate fi finalizată imediat, clienților li se va oferi gratuit un aparat de împrumut pe care să îl utilizeze în perioada în care aparatul lor se află în service; Dyson Total Restore – serviciul de mentenanță emblematic Dyson, conceput pentru a contribui la prelungirea duratei de viață a aparatului și la optimizarea performanței acestuia, inclusiv printr-o evaluare completă a stării aparatului.

De la onboarding-ul personalizat prin Dyson Concierge și suportul oferit de experți prin aplicația MyDyson™, până la reparațiile în magazine, Loan Promise sau serviciul de mentenanță Dyson Total Restore, MyDyson™ asigură o experiență de utilizare simplă, personală și inconfundabilă marca Dyson.

Citeste in continuare

Parteneri

Știri noi din Vâlcea

5 ore inainte

Evenimente gratuite București azi: ELECTROCLASSIC, cu Clara Cernat și Phil St. George, la MARe

Cei care caută evenimente gratuite în București azi, 6 septembrie 2026, pot găsi pe EvenimenteGratuite.ro informații despre „ELECTROCLASSIC. Poezia unei...

Uncategorized2 zile inainte

AGON by AOC prezintă cele mai recente inovații OLED la gamescom 2026

AGON by AOC, lider mondial în categoria monitoarelor de gaming¹, anunță astăzi revenirea la gamescom 2026 (Hala 8.1, Standul C-060), marcând...

Uncategorized2 zile inainte

Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1

Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție...

2 zile inainte

Sound of Fantasy, în Parcul Rozelor din Timișoara. Intrare liberă la concertele cu 300 de artiști

„Sound of Fantasy” are loc în 4 și 5 septembrie, de la ora 21:00, în Parcul Rozelor din Timișoara. Intrarea...

Uncategorized2 zile inainte

Jake Dyson dezvăluie o nouă eră a dispozitivelor inteligente

JaJake Dyson a dezvăluit astăzi următoarea generație de produse Dyson, o gamă de dispozitive care integrează inteligență avansată, semnalând o...

Uncategorized2 zile inainte

Elite Bride Fest – Ediția a II-a, între 20 și 22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București

Trei zile dedicate viitorilor miri, bilete de la numai 5 lei, oferte speciale de târg și un cadou garantat în...

Uncategorized3 zile inainte

CBC crește gradul de digitalizare al campusului: actualizarea CBC App facilitează integrarea experienței angajaților în deciziile de administrare

Cluj-Napoca, 3 septembrie 2026 – Cluj Business Campus (CBC), proiect de real estate urban și workplace experience din Cluj-Napoca, dezvoltă o...

Uncategorized3 zile inainte

De la living la piscină: Roborock prezintă la IFA 2026 noua generație de soluții inteligente pentru curățenie

București, 3 septembrie 2026 – Roborock, lider global în domeniul roboticii pentru locuință și marca numărul 1 la nivel mondial pe...

Uncategorized3 zile inainte

HONOR Pad 20: ecran 3K, funcții inteligente și autonomie extinsă

O tabletă versatilă, concepută pentru studiu, muncă și divertisment, cu instrumente pentru productivitate și tehnologii dedicate confortului vizual. București, 3...

Uncategorized3 zile inainte

Dyson lansează CameraJet™: singura periuță de dinți cu cameră și jet, pentru curățarea spațiilor dintre dinți și îndepărtarea plăcii bacteriene

Dotată cu cameră, care identifică spațiile dintre dinți, curăță cu jet de apă, folosește tehnologia de curățare interdentară cu lichid,...

3 zile inainte

Canale online și Decizia CNA nr. 116/2026: criteriile pentru obligația de notificare

Un canal poate avea obligația de notificare numai dacă îndeplinește cumulativ criteriile și condițiile stabilite prin Decizia CNA nr. 116/2026....

Uncategorized4 zile inainte

Acer își extinde portofoliul de laptopuri subțiri și ușoare cu Swift Blade 14, un model de doar 799 g

Noul model este lansat alături de laptopul Acer Swift Air 16 de 16 inchi. Ambele sunt echipate cu procesoare Intel...

Costul real pe oră al unui utilaj: cum îl calculezi și unde pierzi bani fără să vezi Costul real pe oră al unui utilaj: cum îl calculezi și unde pierzi bani fără să vezi
Uncategorized4 zile inainte

Costul real pe oră al unui utilaj: cum îl calculezi și unde pierzi bani fără să vezi

Un excavator de 20 de tone care stă o zi în curte nu costă nimic, dar un excavator care lucrează...

Administrație locală4 zile inainte

Hanul Vatra din Costești – locul în care ospitalitatea românească nu este doar o promisiune

O experiență autentică în Oltenia de sub Munte, între patrimoniu, natură și oameni care știu să-și primească oaspeții În perioada...

Uncategorized4 zile inainte

STAR STONE accelerează transformarea companiei după ce noua strategie aduce un plus de peste 50% la vânzările de pavaje. Extinde schimbarea către sistemele de garduri și piatră decorativă

Oradea, 2 septembrie 2026 – STAR STONE, producător român de soluții din beton pentru amenajări exterioare, specializat în pavaje, sisteme de...

4 zile inainte

Uniunea Societăților de Expediții din România solicită intervenția urgentă a autorităților române și europene pentru evitarea blocării frontierelor UE – Balcanii de Vest din 14 septembrie 2026

Uniunea Societăților de Expediții din România (USER) solicită autorităților române și instituțiilor europene să se implice de urgență în identificarea...

Știrile Săptămânii