Connect with us

Cultură

Oferta de invatamant 2021-2022 la Scoala Gimnaziala Nr. 5 Ramnicu-Valcea

Publicat

pe

Respectându-şi deviza ”Școala care formează și deschide perspective!”, instituția noastră de învățământ îşi diversifică, începând cu anul şcolar 2021-2022, oferta educaţională, astfel încât să răspundă atât aptitudinilor copiilor, cât și aspirațiilor părinților. Noutatea constă în faptul că elevii vor avea oportunitatea de a se înscrie fie la una dintre cele două clase de intensiv engleză, fie la cea de-a treia clasă de-a V-a, unde vor avea opționale de limba română și de matematică.

De asemenea, vor beneficia în continuare de posibilitatea studierii limbii germane elevii care au început deja anul trecut să se inițieze în acest domeniu.

Pentru anul şcolar 2021-2022, oferta cuprinde învăţământ preşcolar la Grădiniţa cu Program Normal Nr. 2 (grupă mică – 1, grupă mijlocie – 2, grupă mare – 3) şi la Grădiniţa cu Program Prelungit „Nicolae Bălcescu” (grupă mică – 2, grupă mijlocie – 1, grupă mare – 1), învăţământ primar (două clase pregătitoare), precum şi învăţământ gimnazial (clasa a V-a – două clase de intensiv engleză și o clasă cu opționale de limba română și de matematică).

Unitatea de învăţământ cu personalitate juridică, Şcoala Gimnazială Nr. 5 din Râmnicu-Vâlcea funcţionează cu următoarele structuri arondate:
• Şcoala Gimnazială Goranu – strada Straubing nr. 39;
• Grădiniţa cu Program Normal Goranu – strada Goranu nr. 20;
• Grădiniţa cu Program Prelungit „N. Bălcescu” – strada N. Bălcescu nr. 30;
• Grădiniţă cu Program Normal Nr. 2 – strada Tudor Vladimirescu nr. 27.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cultură

Festival Mozart la Filarmonica „Ion Dumitrescu” din Râmnicu Vâlcea

Publicat

pe

De

În seara de 12 ianuarie, Filarmonica „Ion Dumitrescu” din Râmnicu Vâlcea a propus publicului un concert de început de an, dedicat integral creației lui Wolfgang Amadeus Mozart, unul dintre cei mai prestigioși compozitori ai tuturor timpurilor. Sub titlul „Festival Mozart”, programul a reunit trei lucrări reprezentative: Uvertura operei Don Giovanni, Concertul în La major pentru clarinet și orchestră și Simfonia nr. 29. Această selecție nu este întâmplătoare: ea surprinde atât dramatismul mozartian, cât și eleganța clasică și luminozitatea specifică stilului său.

La pupitru s-a aflat Marius Șerbănescu, dirijor de origine vâlceană cu experiență  în repertoriul clasic dar și romantic, apreciat pentru rigoarea interpretativă și pentru capacitatea de a crea un dialog coerent în cadrul orchestrei. În orice concert dar mai cu seamă în lucrările mozartiene, rolul dirijorului este esențial: muzica pare simplă la suprafață, dar cere o precizie matematică,  atenție la frazare și o sensibilitate aparte pentru realizarea întregului echilibru al partiturii.

Marius Șerbănescu poate fi considerat genul de  dirijor care nu impune o viziune autoritară, dar care lucrează și modelează orchestra cu claritate și eleganță. Sub bagheta lui, Mozart a fost prezentat cu transparență, dinamism și cu acea vitalitate care transformă fiecare lucrare într-o conversație vie între instrumente.

Invitatul serii a fost clarinetistul Cristian Modrescu. El este un muzician cunoscut pentru timbrul său cald, pentru tehnica impecabilă și pentru expresivitatea cu care abordează repertoriul clasic. Concertul în La major pentru clarinet și orchestră este una dintre cele mai iubite lucrări ale lui Mozart, compusă în ultimele luni de viață ale compozitorului. Este o partitură care cere virtuozitate, dar și o sensibilitate profundă, mai ales în mișcarea lentă, unde clarinetul pare să vorbească direct sufletului.

Cristian Modrescu a reușit să îmbine aceste calități, oferind o interpretare în care sunetul devine poveste, iar frazele muzicale curg firesc, ca o respirație. Dialogul său cu orchestra creează momente de mare intensitate emoțională, transformând concertul într-un punct central al serii.

Un concert intitulat ”Festival Mozart” la Filarmonica „Ion Dumitrescu” din Râmnicu Vâlcea devine întotdeauna mai mult decât un simplu concert: este o celebrare a geniului clasic, o întâlnire între tradiție, rafinament și artiști care dau viață unei muzici ce rămâne mereu actuală.

Concertul de la Filarmonica „Ion Dumitrescu” a fost mai mult decât un eveniment muzical: a fost o reafirmare a valorii culturale a orașului și o demonstrație a modului în care artiști precum Marius Șerbănescu și Cristian Modrescu pot transforma o seară obișnuită într-o experiență memorabilă. Prin muzica lui Mozart, publicul a fost invitat să trăiască emoție, echilibru, frumusețe și armonie – valori universale care nu îmbătrânesc niciodată.

Cristian Ovidiu Dinica

Citeste in continuare

Cultură

Eyes-Shut – teatrul senzorial ca instrument de incluziune și conștientizare socială

Publicat

pe

De

Asociația Clubul Sportiv Forza Junior Costuleni (ACSFJC) anunță încheierea proiectului european Eyes-Shut – Sensorial Theater for Adults with Visual Disability (2024-1-RO01-KA210-ADU-000255243), un demers internațional care a demonstrat că teatrul poate deveni un spațiu de întâlnire, reflecție și empatie pentru întreaga comunitate, dincolo de etichete și dizabilități.

Coordonat de România, proiectul Eyes-Shut a fost dezvoltat printr-un parteneriat strategic între organizații din România, Serbia și Cipru, având ca obiectiv principal creșterea nivelului de conștientizare privind incluziunea socială prin artă senzorială. Departe de a fi un proiect destinat exclusiv persoanelor cu deficiențe de vedere, Eyes-Shut a fost construit ca o experiență comună, adresată publicului larg, în care minimum 25% dintre participanți au fost persoane cu dizabilități, iar restul membri activi ai comunității.

În cadrul proiectului, fiecare țară parteneră a avut responsabilitatea de a crea un spectacol de teatru senzorial propriu, adaptat contextului local și realizat împreună cu comunitatea:

– România a dezvoltat spectacolul „Ziua Magică”, prezentat în Iași și București, în spații culturale și educaționale, cu participarea adulților cu și fără deficiențe de vedere, cadre didactice, artiști, stakeholderi locali și reprezentanți media.
– Cipru a realizat patru reprezentații ale spectacolului „Omul cu trei ochi”, explorând percepția, identitatea și relația dintre simțuri.
– Serbia a creat spectacolul „Iad, Purgatoriu și Rai”, o experiență senzorială profundă despre limite, emoții și reconectare umană.

Toate cele trei producții au fost rezultatul unui proces comun de cercetare, formare și experimentare artistică, desfășurat pe parcursul proiectului, în care teatrul senzorial a fost folosit ca instrument de educație non-formală pentru adulți, nu doar ca act artistic.

Un rezultat-cheie al colaborării internaționale este Ghidul Eyes-Shut, un instrument practic lansat la finalul proiectului, care documentează fiecare spectacol, metodologia utilizată și pașii necesari pentru a replica acest tip de eveniment în alte comunități. Ghidul este disponibil public și poate fi consultat aici:
👉 https://eyes-shut.forzajuniorcostuleni.ro/guidebook

Ghidul se adresează organizațiilor culturale, educatorilor, artiștilor, lucrătorilor de tineret și actorilor comunitari care doresc să dezvolte inițiative incluzive, oferind exemple concrete, explicații metodologice și recomandări practice pentru implementare.

Prin Eyes-Shut, partenerii proiectului transmit un mesaj clar: incluziunea nu este un concept abstract și nu aparține doar unor grupuri specifice, ci poate fi construită prin experiențe simple, autentice și replicabile, care îi implică pe toți membrii comunității.

Proiectul Eyes-Shut se încheie oficial, însă impactul său continuă prin comunitățile implicate și prin resursele puse la dispoziția publicului, invitând organizațiile și instituțiile interesate să ducă mai departe acest tip de experiență în propriile contexte locale.

Pentru informații suplimentare despre proiect și rezultate:
🌐 http://eyes-shut.forzajuniorcostuleni.ro
📩 acsfjc@gmail.com

Citeste in continuare

Cultură

Integrala Saint-Saëns

Publicat

pe

De

Integrala Saint-Saëns

Data de 22 noiembrie 2025 marchează un moment foarte important și inedit pentru Filarmonica „Ion Dumitrescu” din Râmnicu-Vâlcea. Sub bagheta lui Russel McGregor și alături de tânăra pianistă Miruna Maciuca, orchestra a prezentat, într-o singură seară, integrala concertelor pentru pian de Camille Saint-Saëns. Evenimentul a avut loc la Sala Radio din București și a reprezentat un adevărat tur de forță pentru muzicieni.

Conceptul acestui „concert de concerte” a avut ca sursă de inspirație demersul pianistei de origine franceză, Jeanne-Marie Darré, care a interpretat toate aceste opusuri într-o singură seară, pe când avea numai 21 de ani. Pe acest model, solista Miruna Maciuca a interpretat concertele lui Saint-Saëns la doar 20 de ani. Cu un palmares deja impresionant, Miruna a colaborat cu dirijori precum Dijana Cvetkovic, Svilen Simeonov, Tiberiu Dragoș Oprea, Emil Vișenescu, Daniel Manasi (ultimii trei s-au aflat în sală), și studiază în prezent la Conservatorul din Veneția, Italia.

Seara a debutat cu Concertul nr. 1 pentru pian și orchestră în re major, op. 17, compus în 1858, iar ansamblul, deși s-a încălzit mai greu, i-a făcut față cu brio solistei. M-a surprins în mod plăcut determinarea și concentrarea Mirunei, modul în care a tratat fiecare partitură ca și cum ar fi fost unica interpretare din acea seară, nu am simțit-o împovărată de concertele ce urmau și nici obosită sau ezitantă după mai multe lucrări cântate. Cu o tehnică ireproșabilă și o dozare excelentă a energiei, Miruna Maciuca a reușit să ducă la bun sfârșit un concert demn de Cartea Recordurilor. Și bineînțeles că toate partiturile au fost interpretate din memorie.

Și cum consider că un artist înzestrat și muncitor trebuie dublat de o imagine care să-l pună în valoare, nu pot să nu apreciez ținutele Mirunei – două la număr – spectaculoase și strălucitoare, în culori pastelate, niște rochii foarte lungi, cum nu am mai văzut până acum la o pianistă, ale căror poale s-au odihnit pe scena Sălii Radio timp de două ore și jumătate cât a ținut evenimentul, fără ca dimensiunile lor generoase să afecteze în vreun fel acționarea pedalelor.

Concertului nr. 1 i-au urmat Concertul nr. 2 în sol minor, op. 22 și Concertul nr. 4 în do minor, op. 44, iar nr. 3 în mi bemol major, op. 29 și nr. 5, „Egipteanul”, în fa major, op. 103 au urmat după pauză. Dirijorul Russel McGregor a condus orchestra cu entuziasm, neobosit, realizând o sinergie revitalizantă cu interpretarea Mirunei Maciuca.

Concertul, realizat cu sprijinul Fundației Altlane și al Pluridio, a fost foarte bine primit de public care, la final, a așteptat-o într-un număr impresionant pe solistă, cu brațele încărcate de buchete de flori. Un mare „bravo” și pentru orchestra Filarmonicii „Ion Dumitrescu” Râmnicu-Vâlcea, care s-a încumetat la un asemenea angrenaj interpretativ!

Teodora Constantinescu

Citeste in continuare

Parteneri

Știri noi din Vâlcea

Afaceri7 ore inainte

Analiza NBI | Axa Fabrica de Glucoză – Floreasca rescrie harta rezidențialului premium din București

Se rescrie harta rezidențialului premium din București, iar unul dintre cele mai clare exemple este axa Fabrica de Glucoză –...

Uncategorized2 zile inainte

Bridgestone aduce performanța reală a anvelopelor în jocul video moto RIDE 6

București, 12 februarie 2026 — Bridgestone, lider global în domeniul anvelopelor și al soluțiilor de mobilitate sustenabilă, își continuă parteneriatul cu...

Afaceri2 zile inainte

Nu dispar firmele serioase. Dispar firmele-fantomă!

Mediul de afaceri românesc are nevoie de taxe și impozite mai mici, care să fie plătite corect de toți. În...

Uncategorized3 zile inainte

GXTrust prezintă noua colecție de produse cu tematică Batman

București, România – 10 februarie 2024 – GXTrust anunță lansarea colecției Batman, realizată în colaborare cu Warner Bros. și DC. Gama...

Uncategorized3 zile inainte

SGS raportează rezultate record pentru 2025 și finalizează implementarea Strategy 27

Baar, 11 februarie 2026 – SGS, lider global în testare, inspecție și certificare, a încheiat anul 2025 cu performanțe financiare record,...

Uncategorized3 zile inainte

Galaxy Unpacked februarie 2026: Următorul telefon AI îți face viața mai ușoară

Pregătește-te pentru o experiență concepută să simplifice activitățile de zi cu zi. Noua serie Galaxy S este pe cale să...

4 zile inainte

Datorii de peste 35 de miliarde de lei în imobiliare. Peste 60% dintre dezvoltatori, în risc de insolvență după scăderea vânzărilor

Datoriile dezvoltatorilor imobiliari din România au depășit, în ultimele luni, nivelul de 35 de miliarde de lei, sumă dublă față...

Eveniment4 zile inainte

Peste 1400 de spectatori entuziaști la premiera de gală a comediei ÎN PIELEA MEA, cu: George Tănase, Ioana State, Vlad Gherman, Oana Gherman, Sergiu Costache, Azaleea Necula, Alexandra Răduță, Gabriel Vatavu, Ioana Ginghină, Daria Jane, Mihai Găinușă

Premiera de gală a comediei „În pielea mea” de la Cinema City AFI Cotroceni București a fost primită pe 9 februarie de peste 1400...

Uncategorized5 zile inainte

SGS Romania își consolidează angajamentul față de mediul de afaceri prin afilierea la Romalimenta și CCIFER

Siguranța alimentară, conformitatea, sustenabilitatea și performanța operațională au devenit priorități absolute pentru companii. În acest context, SGS Romania își întărește...

5 zile inainte

Activ Property Services marchează 33 de ani de activitate pe piața imobiliară din România

Activ Property Services aniversează 33 de ani de activitate, un parcurs care demonstrează că succesul pe termen lung nu este întâmplător,...

5 zile inainte

Mindful Homes – case construite pentru sănătate și stare de bine- noua paradigmă a locuirii conștiente

Un nou trend în privința locuințelor se naște la București: casele construite cu accent pe sănătatea și starea de bine...

Uncategorized5 zile inainte

Samsung lansează planuri îmbunătățite de protecție a dispozitivelor Samsung Care+ în toată Europa

Cea mai recentă actualizare introduce reparații nelimitate cu serviciu walk-in fără întreruperi pentru a asigura liniștea totală a utilizatorilor Samsung Galaxy...

Uncategorized6 zile inainte

Valentine’s Day aduce cadouri smart în HUAWEI Store. Produse în ediție limitată și prețuri speciale, pentru el și pentru ea

De Valentine’s Day, HUAWEI vine cu inspirație pentru cei care vor să-și surprindă persoana iubită cu cadouri utile, moderne și...

Uncategorized6 zile inainte

Allianz-Țiriac și International British School of Bucharest lansează un program multianual de burse de performanță prin care va susține elevi cu rezultate academice remarcabile cu peste 250.000 de euro în următorii patru ani

Allianz-Țiriac Asigurări și International British School of Bucharest (IBSB) lansează Programul de Burse IBSB & Allianz-Țiriac Senior Scholarship, prin care...

Sport6 zile inainte

Proiectul F.E.I.B. demarează: Uniunea Europeană sprijină incluziunea socială prin scrimă

COMUNICAT DE PRESĂ Proiectul F.E.I.B. a demarat oficial: începe o provocare interesantă pentru cele cinci asociații care au dat viață...

6 zile inainte

Sănătatea oamenilor dintr-un municipiu din România se află in pericol. Stau în frig de peste o săptămână!

Municipiul Motru din Gorj se confruntă cu o criză gravă de termoficare, care durează de peste o săptămână. Peste 10.000...

Știrile Săptămânii